Garmin Enduro vs Fenix 6 i Forerunner 945 – porównanie zegarków dla sportów długodystansowych

W swojej ofercie, firma Garmin posiada już kilka serii zegarków sportowych, które można określić mianem outdoorowych pulsometrów dla sportowców wytrzymałościowych. Niedawno obok znanych już linii Forerunner i Fenix pojawił się model Enduro. Czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne urządzenia?

Garmin Enduro

Model Enduro to najnowsze dziecko amerykańskiej firmy. Reklamowany, jako uniwersalny zegarek do sportów wytrzymałościowych (a zwłaszcza do biegania górskiego, trailowego oraz ultramaratonów) już na pierwszy rzut oka wyróżnia się niezwykle niską wagą. Gabaryty tego zegarka to 51 mm x 51 mm x 14,9 mm, a waga – w zależności od wersji – 61 g lub 71 g. Ramkę urządzenia wykonano ze stali nierdzewnej lub tytanu z powłoką DLC. Obudowę tworzy wzmocniony polimer i metal.

Rewolucją znaną już z ostatniej generacji Fenixa 6 jest zastąpienie klasycznej soczewki ogniwem fotowoltaicznym, który pozwala na ładowanie zegarka w czasie rzeczywistym podczas treningu.

To tyle, jeżeli chodzi o komponenty. Jak przedstawia się bateria, czyli ten element, który z punktu widzenia długich dystansów jest najważniejszy? Korzystając z soczewki Solar Power, zegarek Enduro wytrzymuje do 80 godzin w trybie dokładnego GPS (maksymalnie do 300 godzin z nawigacją) oraz do 95 dni w trybie wycieczki. Jednak nawet bez fotowoltaiki, czas działania jest imponujący (odpowiednio 70 i 200 godzin w trybie nawigacji oraz do 65 dni w trybie wycieczki). Aktualnie to najbardziej wytrzymały zegarek sportowy dostępny w komercyjnej sprzedaży.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to Enduro posiada wszystko co potrzebne, aby startować w biegach ultra. Od zaawansowanego GPS oraz aktywności ultrabiegu, przez funkcje ClimbPro i PacePro aż po zaawansowane statystyki wydolności biegowej, pulap tlenowy, efekt treningu i czujniki ABC. Zabrakło jedynie obsługi map topograficznych.

Garmin Fenix 6

Tej serii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Fenixy zawsze były uważane za jedne z najlepszych zegarków outdoorowych. Szósta odsłona występuje w trzech rozmiarach koperty: 42 mm, 47 mm oraz 51 mm i wadze od 61 g do 93 g (dla koperty ze stali). Ramkę wykonano ze stali nierdzewnej, tytanu (także z powłoką DLC). Obudowa to wzmocnione tworzywo sztuczne i metal. W zależności od wersji, możemy wybierać pomiędzy szkłem szafirowym powłoką Gorilla Glass 3 lub soczewką fotowoltaiczną Power Glass.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość baterii, to Fenix 6 w wersji Pro Solar stoi o cały krok wstecz względem modelu Enduro. Nawet wykorzystując dobre nasłonecznienie, maksymalne rekordy, jakie osiągniemy to: 66 godzin w trybie dokładnego GPS i 148 godzin nawigacji maksymalnie oraz do 56 dni w trybie ekspedycyjnym. Absolutnie nie są to słabe wyniki i w zupełności wystarczą na każdą górską wyprawę i dowolny bieg długodystansowy.

Funkcje, których nie znajdziemy w Enduro to z pewnością mapy topograficzne. Poza tym, Fenix 6 jest bardzo zbliżony jeżeli chodzi o możliwości. Otrzymujemy kompleksową analizę potreningową, wiele dyscyplin sportu, dokładny pomiar tętna i saturacji krwi, śledzenie aklimatyzacji wysokościowej i wiele, wiele innych możliwości.

Garmin Forerunner 945

Jeżeli chodzi o dopasowanie do sportów wydolnościowych, Forerunner 945 z całej trójki przedstawia się najmniej imponująco. Przy wadze 50 g, rozmiary koperty to 47 mm x 47 mm x 13,7 mm. Kopertę wykonano z tworzywa sztucznego, a szkło chroni Gorilla Glass DX. Jako jedyny spośród wybranych zegarków, Forerunner ma klasę wodoszczelności 5 ATM (Enduro i Fenix 6 posiadają klasę 10 ATM).

Czas działania baterii wynosi do 36 godzin w trybie GPS (i maksymalnie 10 godzin z muzyką). Ten model nie ma trybu wycieczki, jak również technologii Solar Power.

Funkcjonalność plasuje się na poziomie nieco poniżej Fenixa 6. Forerunner 945 oferuje kompleksową analizę wysiłkową, wiele trybów sportowych oraz dostęp do map topograficznych. Nadgarstkowy czujnik tętna i Funkcja ClimbPro uzupełniają możliwości pulsometru.

Który zegarek wybrać?

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na czasie działania baterii, warto postawić na nowego Garmina Enduro. To wytrzymały i lekki zegarek sportowy, który sprawdzi się na każdej trasie. Nie posiada tyle opcji co Fenix 6, ale braki nadrabia wytrzymałością komponentów oraz lekkością.

Z kolei Fenix to idealny wybór dla podróżników, korzystających często z map i nawigacji oraz dla sportowców poszukujących najnowszych rozwiązań technologicznych. W serii Fenix skupia się wszystko, co przez lata wypracowała firma Garmin – bogate możliwości, wysoka jakość komponentów, długi czas działania baterii oraz dokładność pomiarów.

Wreszcie, Forerunner 945 stanowi idealny wybór dla osób, które przywiązują wagę przede wszystkim do treningu. Na tle pozostałych dwóch modeli, Forerunner wyróżnia się intuicyjną obsługą. Posiada wszystkie niezbędne rozwiązania, które mogą okazać się potrzebne podczas treningu biegowego lub triathlonowego.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *