Echosondy Garmin – nowości na sezon 2021

Firma Garmin, w ostatnim kwartale ubiegłego roku, zapowiedziała wprowadzenie na rynek szeregu nowych produktów, które uzupełnią dotychczasowy sprzęt oferowany wędkarzom i żeglarzom – echosondy Garmin.

Część nowości cenowo dostępna jest dla wszystkich. Z innych skorzystają wyłącznie profesjonaliści. Czego można się spodziewać po ofercie amerykańskiego producenta?

Echosondy Garmin Striker Vivid

To najczęściej wybierana seria sond wędkarskich. Użytkownicy chwalą sobie dużą ilość dostępnych opcji (w tym przewidziany w niektórych modelach sonar boczny SideVu) oraz konkurencyjną cenę.

Wszystkie echosondy Garmin z tej serii posiadają nadajnik GPS, który poszerza możliwości nawigacyjne o planowanie trasy, czy kierowanie łodzi pomiędzy waypointami. Nowością w stosunku do starszych modeli jest współpraca z oprogramowaniem Quickdraw Contours, które służy do automatycznego rysowania mapy dna z izobatami, zaznaczonymi co 30 centymetrów. Dzięki temu tworzy się własną, dokładną mapę przemierzanego zbiornika, którą można przechowywać w bibliotece plików lub udostępnić społeczności. Wersje urządzenia, wyposażone w wyświetlacze 7 i 9 cali mogą także korzystać z protokołu Wi-Fi.

Najbardziej widoczną funkcją jest dodanie aż siedmiu nowych palet barw, które poprawiają kontrast obrazu i ułatwiają rozpoznawanie obiektów unoszących się w wodzie oraz ukształtowania dna.

Echosondy Garmin Striker Vivid oferowane są w pakiecie z przetwornikami GT20 lub GT52, a także w wersji bez żadnego przetwornika.

Echosonda Garmin ECHOMAP UHD oraz ECHOMAP Ultra

Podobnie, jak w przypadku Strikerów, także tutaj pojawiły się nowe, fabrycznie wgrane barwy wyświetlacza. Najważniejszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie nowej wersji przetwornika, który zwiększa zasięg sonarów SideVu oraz ClearVu o aż 20%. Mowa o pawężowym konwertorze GT56UHD-TM. Dotyczy to modeli UHD 72sv i 92sv oraz Ultra 102sv i 122sv, czyli wersji wyposażonych w sonar boczny.

Modele ECHOMAP, które nie zostały wyposażone w sonar boczny SideVu (62 i 72cv) otrzymają tradycyjny przetwornik UHD, który nie wspiera skaningu po bokach łodzi.

Nowe wersje echosondy Garmin ECHOMAP nadal oferują obsługę Garmin BlueChart, czyli morskich map nawigacyjnych, przez wielu żeglarzy uznanych za najlepsze w branży.

Cieszy także wsparcie dla przetworników Panoptix oraz możliwość tworzenia sieci wewnętrznych urządzeń nawigacyjnych i multimedialnych, zgodnych z protokołem NMEA2000. Każdy z nowych modeli ECHOMAP otrzymał także dostęp do Wi-Fi.

Echosonda Garmin GPSMAP

Seria ploterów nawigacyjnych GPSMAP została poszerzona o modele 723, 923 oraz 1223 (pierwsza cyfra lub dwie w przypadku 1223, określa przekątną wyświetlacza). Producent rozróżnia tutaj wersje urządzeń z sonarem (oznaczone skrótem xsv) oraz bez sonaru. Modele z wbudowanym sonarem obsługują przetworniki, które należy dopasować do warunków i głębokości połowu.

Jaka jest przyczyna tego, że nie wszystkie modele GPSMAP posiadają sonar? Echosondy Garmin z tej serii posiadają na tyle mocno rozbudowane funkcje nawigacyjne, że niekiedy wykorzystuje się je wyłącznie, jako plotery GPS.

Nowa generacja GPSMAP to o 60% więcej pikseli oraz dwukrotnie większa moc obliczeniową, która przyspiesza łączenie się plotera z systemami na statku. Wśród przydatnych funkcji warto wymienić takie opcje, jak zdalne sterowanie ploterem, możliwość dostarczenia danych z kart pamięci SD, dodatkowe złącze BNC oraz gniazdo HDMI (wyłącznie w największym modelu o przekątnej ekranu 12 cali).

Odświeżona, płaska konstrukcja ekranu sprawia, że nowa edycja GPSMAP pasuje do większej liczby desek rozdzielczych, a co za tym idzie, jest bardziej uniwersalna. Dzięki dostępowi do protokołów NMEA 2000 i NMEA 0183, można na jednym ekranie obsługiwać system autopilota, cyfrowe monitorowanie pogody oraz systemy audio i video, a także wiele innych funkcji.

Echosondy Garmin Striker Vivid przeznaczona jest głównie dla wędkarzy, podczas gdy urządzenia z linii ECHOMAP i GPSMAP wspierają przede wszystkim nawigację i dają poczucie bezpieczeństwa oraz kontroli podczas rejsu po wodach otwartych – użytkownik ma wpływ na każdy aspekt funkcjonowania łodzi, od wytyczenia kursu, po zdalną obsługę silników jednostki.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *